• خیابان ولیعصر، نرسیده به پارک ساعی ،

    نبش کوچه دلبسته ، پلاک 2145 ، ساختمان گروه مالی دی

  • 02141684000

    info@daybroker.ir

فراز و فرود شاخص کل در ماه پایانی سال و سال اول دوره‌های نخست ریاست‌جمهوری

دوشنبه 9 اسفند 1400

فراز و فرود شاخص کل در ماه پایانی سال و سال اول دوره‌های نخست ریاست‌جمهوری

فراز و فرود شاخص کل در ماه پایانی سال و سال اول دوره‌های نخست ریاست‌جمهوری

همیشه یکی از جذابیت‌های بازار سرمایه نگاه آماری به حرکت و روند بازار بوده. بر همین اساس سنا متناسب با ماه پایانی سال، به فراز و فرود شاخص کل در ماه آخر سال و همچنین سال اول دوره‌های نخست ریاست‌جمهوری انداخته است.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، با بررسی نمودار شاخص کل بورس تهران طی ۲۵ سال اخیر شاهد هستیم که در دوره هفتم ریاست جمهوری به ریاست سید محمدخاتمی، شاخص کل بورس تهران بازدهی منفی ۱۲ و نیم درصدی رو ثبت کرد.
در دوره نهم ریاست جمهوری به ریاست محمود احمدی‌نژاد، در سال نخست با توجه به سخنان وی نسبت به بازار سرمایه بازار با افت ۱۵ درصدی همراه شد و می توان گفت بیشترین میزان ریزش طی چهار دوره ریاست جمهوری اخیر در این دوره به وجود آمده است.
سپس در دوره یازدهم ریاست جمهوری به ریاست حسن روحانی شاخص کل بورس تهران در پایان سال اول با بازدهی مثبت ۲۷ درصدی همراه شد که می‌توان گفت در چهار دوره ریاست جمهوری اخیر بالاترین بازدهی شاخص کل در سال اول ریاست جمهوری در این دوره ایجاد شده است.
و اما در سال ۱۴۰۰ که دوره سیزدهم ریاست جمهوری با ریاست سید ابراهیم رئیسی آغاز شده است طی شش ماهی که از آغاز ریاست جمهوری ایشان سپری می‌شود متأثر از شرایط یک سال و نیم‌گذشته شاهد بازدهی منفی ۵ درصدی تا ابتدای اسفندماه هستیم و باید دید طی این ماه که آخرین ماه اولین سال ریاست جمهوری دکتر رئیسی است روند حرکتی شاخص کل به کدام سمت حرکت می کند.
به صورت کلی طی این چهار دوره ریاست جمهوری اخیر می‌توان بیشترین افت شاخص کل بورس در سال اول ریاست جمهوری را به دوره اول سال اول دوره نهم به ریاست دکتر احمدی‌نژاد مرتبط دانست و بیشترین بازدهی را از سال اول دوره یازدهم به ریاست آقای دکتر روحانی با ۲۷ درصد بازدهی مثبت اطلاق کرد.

 
و اما با بررسی نمودار روزانه شاخص کل بورس تهران طی ۱۰ سال اخیر روند حرکتی شاخص کل در ماه پایانی هر سال مورد بررسی قرار گرفت که در این ده سال، پنج سال آن در ماه پایانی سال با افت شاخص کل همراه بوده و در ۵ سال دیگر آن با رشد شاخص کل همراه شده است. طی این ده سال بیشترین میزان رشد شاخص کل در ماه پایانی سال مربوط به سال ۱۳۹۷ بوده که بیش از ۱۴ درصد بازدهی را ثبت کرده است. و طی این ده سال بیشترین افت شاخص کل در ماه پایانی سال مربوط به سال ۱۳۹۹ با بیش از ۸ درصد ریزش قیمت همراه بوده است.

 
* تحلیلگر: نوید اختری‌زاد- تحلیل‌گر و مدیر آموزش کارگزاری بانک دی

شرکت کارگزاری بانک دی

برای تماس با کارشناسان شرکت کارگزاری بانک دی وارد لینک رو به رو شوید.